در جشن فاخر رایحه‌ها عطر تابستان را استشمام کن ۱۵٪ تخفیف ویژه‌ی جشنواره‌ی عطرِ «بوی تابستان»

۷ اشتباه بزرگ در استفاده از کرم های ضدآفتاب

دیدگاه‌ها ۷۹۳۳ بازدید
زمان تخمینی برای مطالعه: 6 دقیقه
۷ اشتباه بزرگ در استفاده از کرم های ضدآفتاب

هر بانوی زیبارویی به خوبی می‌داند که حضور بیش از حد در زیر نور آفتاب خطر ابتلا به سرطان پوست و پیری زود‌رس را افزایش می‌هد. از طرف دیگر تحقیقات نشان داده است که کرم‌های ضدآفتاب فرایند پیری پوست را کند‌تر می‌کنند.

به این ترتیب استفاده از کرم های ضدآفتاب کاملاً ضروری به نظر می‌رسد اما نحوه استفاده از این کرم‌ها را نیز باید در نظر داشت چرا که ممکن است تاثیر مفیدی برای پوست و سلامت شما نداشته باشند.

همان‌گونه که بهتر از ما می‌دانید کرم‌های ضدآفتاب را نباید تنها در فصل تابستان استفاده کرد، اما در بیشتر مواقع این کرم‌ها در فصل‌های گرم و آفتابی طرفدار بیشتری پیدا می‌کنند. به همین دلیل در این قسمت به ۷ اشتباهی که در خصوص نحوه استفاده از کرم‌های ضدآفتاب وجود دارد خواهیم پرداخت.

در همین ابتدا باید به دو مفهوم اصلی نیز اشاره کنیم، در پرتو خورشید دو اشعه فرابنفش وجود دارد که آن‌ها را با اشعه فرابنفش نوع A و اشعه فرابنفش نوع B می‌شناسیم. خوشبختانه برای هر دو این پرتوهای مخرب، کرم‌های ضدآفتاب خوبی را در بازار شاهد هستیم،‌ فقط این نکته را باید در نظر داشته باشید که کرم‌های ضدآفتابی که پوست نازنین شما را از اشعه فرابنفش نوع A در برابر سوختگی محافظت می‌کنند را در بازار با ترکیبات SPF شاهد هستیم، از طرف دیگر اگر به دنبال محصولی هستید که پوست شما را از آفتاب سوختگی محافظت کند و از طرف دیگر محافظ خوبی در برابر سرطان و پیری زودرس پوست نیز باشد باید کرمی را انتخاب کنید که عبارت Broad spectrum بر روی ضدآفتاب مورد نظر شما در درج شده باشد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید بهترین کرم ضد آفتاب

۱- از کرم ضدآفتابی که سه سال پیش خریده‌اید برای تابستان امسال نیز استفاده می‌کنید

همیشه به تاریخ مصرف کرم‌های ضدآفتاب توجه کنید، چرا که اگر از کرم ضدآفتابی استفاده کنید که تاریخ مصرف آن گذشته است، نه تنها هیچ محافظتی از پوست خود انجام نداده‌اید، بلکه ممکن است به پوست خود آسیب بزنید.

از طرف دیگر زمانی که درِ محفظه کرم‌ ضدآفتاب باز می‌شود ترکیبات داخل آن در معرض آلودگی‌ها قرار می‌گیرند و در دراز مدت کیفیت خود را از دست می‌دهند.

در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم کرم‌ ضدآفتاب را در مکانی نگه‌داری کنید که دور از آلودگی و گرما باشد.

استفاده از مواد آرایشی که دارای ترکیبات ضدآفتاب هستند

۲- از کرم ضدآفتاب برای آرایش هم کمک می‌گیرید

ترکیباتی را در بازار شاهد هستیم که سازنده آن‌‌ها ادعا می‌‌کنند برای زیرسازی آرایش و محافظت از پوست در برابر نور آفتاب ساخته شده‌‌اند. اما این ادعا عملاً امکان پذیر نیست.

اگر دستی در آرایش صورت داشته باشید حتماً به خوبی می‌دانید که میزان مواد زیرسازی که برای پوست استفاده می‌شود با مقدار کرم‌ ضدآفتابی که استفاده می‌کنید تفاوت دارد. این امر باعث می‌شود، در حین استفاده از ترکیبات زیرسازی آرایش که خاصیت ضدآفتاب نیز دارند به اندازه‌ای که لازم است نتوانید مواد SPF مورد نیاز را به پوست برسانید.

از طرف دیگر آرایش در طول روز کیفیت خود را از دست می‌دهد و چه بسا مواردی پیش آید که آرایش چهره خود را پاک کنید. در این صورت با پاک کردن آرایش دیگر خبری از ترکیبات SPF نیز بر روی پوست شما نخواهد بود.

به این ترتیب پیشنهاد می‌کنیم روزه شک‌دار نگیرید و به جای استفاده از مواد آرایشی که دارای ترکیبات ضدآفتاب هستند، از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید که مخصوص محافظت پوست در برابر نور خورشید ساخته شده‌اند.

در نهایت نیز اگر قصد دارید از این گونه ترکیباتِ چند منظوره استفاده کنید، کرم‌های مرطوب کننده با مواد SPF انتخاب خوبی برای شما خواهند بود.

مقدار خیلی کمی کرم ضدآفتاب بر روی پوست می‌زنید۳- مقدار خیلی کمی کرم ضدآفتاب بر روی پوست می‌زنید

در مصرف کرم‌های ضدآفتاب صرفه‌جویی نکنید، اگر پوست شما به اندازه کافی به کرم‌ ضدآفتاب آغشته نشود، محافظت خوبی در برابر نور خورشید ندارد.

در خصوص میزان مصرف کرم‌های ضدآفتاب نیز ادعاهای مختلفی وجود دارد اما با توجه به اینکه قد و وزن افراد با هم متفاوت است نمی‌توان در این زمینه نسخه واحدی پیچید.

به این ترتیب پیشنهاد می‌‌کنیم سطح پوست خود را با کرم‌های ضدآفتاب کاملاً پوشش دهید.

اگر میزان بیشتری کرم ضدآفتاب استفاده کنید ضرری شما را تهدید نمی‌‌کند اما حضور کمتر ترکیبات ضدآفتاب بر روی پوست، خطرساز خواهد بود.

استفاده از ضدآفتاب در ابتدای روز و عدم استفاده از آن در طول روز۴- اول صبح ضدآفتاب می‌زنید اما در طول روز این‌کار را فراموش می‌کنید

بانوان زیبارویی را شاهد هستیم که اول صبح قبل از ترک منزل استفاده از کرم های ضدآفتاب را در اولویت می‌گذارند اما در طول روز دیگر این کار را تکرار نمی‌کنند.

جالب است بدانید بسته به میزان ترکیباتی که در کرم‌ ضدآفتاب شما استفاده شده است، این کرم تنها پوست شما را ۲ ساعت یا کمتر از آن در برابر نور خورشید محافظت می‌کند.

به عبارت دیگر، پوست مواد موثر موجود در کرم‌های ضدآفتاب را جذب خود می‌کند، عرق کردن نیز باعث می‌شود تا کرم ضدآفتاب از روی پوست پاک شود.

در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم هر یک تا دو ساعت کرم‌ ضدآفتابی که زده‌اید را تجدید کنید.

تنها در روزهای آفتابی از ضدآفتاب استفاده نکنید.۵- تنها در روزهای آفتابی از ضدآفتاب استفاده می‌کنید

باور بیشترِ عموم بر این است که کرم‌های ضدآفتاب برای محافظت پوست در برابر نور آفتاب ساخته شده‌‌اند، در نتیجه در روزهای ابری نیاز به ضدآفتاب نیست. اما بد نیست بدانید پرتوهای مضر آفتاب در روزهای ابری نیز راه خود را به پوست نازنین شما پیدا می‌کنند.

پرتوهای فرابنفش راه خود را از میان مه و ابر به راحتی باز کرده و خود را به پوست شما می‌رسانند. از طرف دیگر پرتو‌های فرابنفش بدون بو و مزه هستند و صدایی تولید نمی‌کنند، با چشم غیرمسلح نیز دیده نمی‌شوند. در نتیجه ممکن است فکر کنید از شر اشعه مضر آفتاب در امان هستید غافل از اینکه پوست شما در معرض این پرتوهای خطرناک قرار داد.

با این حساب حتی در روزهای سرد زمستان که آسمان را ابری تیره فرا گرفته است نیز نباید استفاده از کرم های ضدآفتاب را فراموش کنید.

کرم‌های ضدآفتابی حاوی SPF ۵۰۶- حاضرید برای خرید کرم‌های ضدآفتابی که میزان SPF بیشتری دارند هزینه بیشتری صرف کنید

متخصصین پوست بر این باور هستند که میزان SPF کرم ضدآفتاب باید حداقل ۳۰ باشد. به این ترتیب ممکن است با خود فکر کنید کرم ضدآفتابی که میزان SPF آن برابر با ۶۰ است، به مقدار دوبرابر ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

اما همین متخصصین چنین تصوری را رد کرده‌اند. اگر به میزان کافی از کرم ضدآفتاب با میزان SPF ۳۰ استفاده کنید، پوست خود را به مقدار ۹۶ درصد در برابر آفتاب سوختگی ناشی از اشعه فرابنفش نوع B خورشید حفظ کرده‌اید.

اما اگر مقدار SPF کرم‌ ضدآفتاب از ۳۰ بیشتر شود، تنها شاهد تغییر کمی در میزان محافظت این کرم‌ها خواهیم بود. کرم‌ ضدآفتابی که مقدار SPF آن برابر با ۵۰ است پوست شما را به میزان ۹۸ درصد محافظت می‌کند و کرم ضدآفتابی که SPF آن برابر با ۷۵ است به مقدار ۹۹ درصد از پوست شما محافظت می‌کند. به عبارت دیگر هیچ‌ راهی برای محافظت پوست به صورت ۱۰۰ درصد در برابر نورآفتاب وجود ندارد.

با این حساب لزومی برای صرف مبلغ بیشتر و خرید کرم‌های ضدآفتاب با میزان SPF بالاتر وجود ندارد. به این ترتیب پیشنهاد می‌کنیم به جای خرید کرم ضدآفتاب با مقدار SPF بیشتر، تعداد دفعات استفاده از کرم ضدآفتاب را در طول روز بیشتر کنید.

کرم ضدآفتاب به تنهایی قادر به محافظت کامل از پوست در برابر آفتاب نیست۷- توقع دارید کرم ضدآفتاب به صورت کامل از پوست شما مراقبت کند

به هر اندازه که برای خرید کرم ضدآفتاب هزینه کنید و هرچقدر هم که این کرم خوب و با کیفیت باشد باز هم نمی‌تواند به میزان ۱۰۰ درصد از پوست نازنین شما در برابر پرتوهای مضر خورشید محافظت کند.

با این حساب پیشنهاد می‌کنیم در کنار استفاده از کرم ضدآفتاب و رعایت مواردی که به آن‌‌ها اشاره کردیم باز هم در زمانی که بیرون از منزل حضور دارید از روسری، عینک‌آفتابی و لباس‌هایی که پوشش خوبی دارند استفاده کنید.

در پایان پیشنهاد می‌‌کنیم با توجه به فرارسیدن فصل گرما و طولانی بودن روزها، اگر موردی در خصوص کرم‌های ضدآفتاب و محافظت پوست از پرتوهای مضر خورشید در ذهن شما وجود دارد، ما و سایر کاربران را از این موارد در قسمت نظرات باخبر سازید.

Huffingtonpost
دیدگاه‌های شما

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • «اردمی» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

*You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>